2013 m. rugpjūčio 18 d., sekmadienis

Trumpai apie nagus 
Nagas yra iš suragėjusių epidermio ląstelių susidariusi  plokštelė, kuri yra tos pačios kilmės kaip plaukai, dantys, ir yra sudaryta iš dviejų dalių - gyvosios ir negyvosios.
Nagą sudaro:
Nago guolis: tai yra nago pagrindas - gyva nago dalis, kur formuojasi poligonalinės ląstelės, sintezuojančios nago struktūrines medžiagas; jaunoms ląstelėms stumiant į išorę senas, formuojasi matoma nago dalis, vadinama nago plokštele (kūnu).
Nago plokštelė (kūnas): matoma nago dalis. Ji sudaryta iš kompaktiškai išsidėsčiusio keratino, kartais vadinamo onichinu, sintezuojamo nago šaknyje.
Nago šaknis: tai nagą laikanti dalis, ant kurios guli nago plokštelė. Nago šaknyje yra daug nervų ir kraujagyslių, maitinančių nagą.
Antnagis: odos kraštelis, supantis nago plokštelę ir kraštus iš trijų pusių. Ši odelė yra prikibusi prie nago, kuris augdamas ją ištempia ir galiausiai įplešia. Jei antnagis yra neprižiūrimas, nagas dėl jo atrodo trumpesnis ir lėčiau auga.
Laisvasis nago kraštas: laisvoji, prie piršto nepriaugusi nago dalis, dėl to ją labiausiai veikia įvairūs veiksniai ir ji dažniausiai lūžta.
Pagrindinės nago sudėtinės dalys yra keratinas, vanduo, geležies ir kalcio lipidai. Nuo 7 % iki 16 % nago sudaro vanduo, tačiau nagas yra labai geras absorbentas, kur kas (100 kartų) geresnis nei oda. Todėl labai svarbu gerai drėkinti nagus, norint išlaikyti natūralų jų elastingumą ir lankstumą. Yra žinoma, kad nagui senstant, vandens kiekis, esantis jame, sumažėja, vadinasi, mažėja ir nago lankstumas, todėl yra reikalinga tinkama jo priežiūra ir gydymas.
Nagas auga vienodu, 3 mm per mėnesį, greičiu, tačiau šis dydis gali varijuoti priklausomai nuo amžiaus ir mitybos ypatumų. Mitybos įpročiai yra labai svarbūs nagų gyvybingumui. Tam tikri, netinkami dietiniai faktoriai sąlygoja įvairių problemų atsiradimą: nagų silpnumą, nelygumą, dėmėtumą, sluoksniuotumą ir trapumą. Kai kurie išoriniai faktoriai, pavyzdžiui: valymo priemonės, teršalai ar ultravioletiniai spinduliai,taip pat gali turėti neigiamos įtakos nago augimui ir kietėjimui.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą